27 November 2018
Krzysztof Story z Krakowa, laureat konkursu fotograficznego „Moje społeczne miasto” 2018, zorganizowanego przez Grupę PES w Europejskim Komitecie Regionów

Krzysztof Story z Krakowa, laureat konkursu fotograficznego „Moje społeczne miasto” 2018, zorganizowanego przez Grupę PES w Europejskim Komitecie Regionów

Grupa PES przyznała wczoraj nagrody laureatom 11. edycji corocznego konkursu fotograficznego. Pod hasłem „Moje społeczne miasto” obywateli z całej Europy zaproszono do nadesłania zdjęcia ukazującego projekty społeczne i relacje społeczne w swych miastach. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu nadesłano łącznie 868 zdjęć.

Krzysztof Story z Krakowa otrzymał drugą nagrodę, która obejmuje trzydniową wycieczkę dla dwóch osób do Brukseli i sprzęt fotograficzny o wartości 1000 EUR.

„Co roku podczas konkursu fotograficznego potencjał twórczy Europejczyków z całej UE wywiera na nas coraz większe wrażenie”, stwierdziła członkini Grupy PES Babette Winter, sekretarz stanu do spraw europejskich i kultury w kraju związkowego Turyngia z Niemiec i przewodnicząca tegorocznego jury konkursu. „Prace nadesłane tego roku ukazują obywateli działających na rzecz solidarności poprzez aktywny udział w społeczności lokalnej. Pokazują jednocześnie, że wiele osób niepokoi się o pogłębiającą się nierówność społeczną w naszych miastach. Ich działania są inspiracją do walki o bardziej socjalną Europę sprzyjającą włączeniu społecznemu, w której nikt nie pozostaje z tyłu.” 

Dodała ponadto: „Decyzja nie należała do łatwych. W jury postanowiliśmy się skoncentrować na trzech kluczowych aspektach miasta społecznego: istotnej roli dialogu międzypokoleniowego, potrzebie inwestowania w mieszkalnictwo socjalne i przewadze kultury nad populizmem.”

Komentując swoje zdjęcie, Krzysztof Story stwierdził: „Zrobiłem to zdjęcie podczas pracy nad projektem dziennikarskim.  Podróżowałem po Polsce, szukając tego samego przypadkowego adresu w każdym mieście i wiosce. Zebrałem ponad sto historii po to, by udowodnić, że nie ma „zwykłych ludzi”, gdyż każdy ma swoją opowieść. Moim zdaniem to właśnie wyraża zdjęcie. Na jednym zdjęciu mieści się dwadzieścia różnych światów: różnych opinii, wyznań, grup wiekowych i pamięci współistniejących w jednym zwykłym bloku mieszkaniowym”.

Laureatami tegorocznego konkursu są:

Pierwsza nagroda: Stefano Scagliarini (Mediolan, Włochy)

Druga nagroda: Krzysztof Story (Kraków, Polska)

Trzecia nagroda: Edina Klein (Budapeszt, Węgry)

Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o inicjatywie i zobaczyć nagrodzone fotografie oraz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród.

Top